Palcem po mapie

Palcem po mapie

W połowie września dowiedziałam się o bardzo fajnym projekcie gabinetu naszego ówczesnego premiera. Z okazji 25-lecia wolności Polski została wydana mapa naszego kraju, opracowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich. Mapę zupełnie bezpłatnie można zamówić do 11 listopada 2014 roku  na Polska 25 lat wolności. Oczywiście od razu to zrobiłam i dostałam ją dosłownie parę dni temu. Mapa jest bardzo ładnie wydana i naprawdę warto się w nią zaopatrzyć. Przede wszystkim mapa jest obrazkowa, więc bardzo przyjazna dla dzieci, są na niej zaznaczone najważniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca w każdym regionie. Całość uzupełniona jest o kilka istotnych faktów powiązanych z wolnością Polski. Opracowanie tak bardzo mi się spodobało, że zamówiłam dla mojej córci atlas świata opracowany przez wyżej wymienione osoby, myślę że to będzie idealny prezent dla naszego małego podróżnika :-)

Podziemia Rynku w Krakowie

Podziemia Rynku w Krakowie

Od dnia, w którym archeolodzy odkryli pod płytą Rynku Głównego mury średniowiecznego Krakowa, pragnęłam je zobaczyć na własne oczy. W pierwszych miesiącach, po otwarciu muzeum, zainteresowanie nim było tak olbrzymie, że o kupnie biletu można było zapomnieć. Na szczęście przyszedł dzień, w którym większość ludzi zaspokoiła swoją ciekawość, więc wreszcie mogłam się do niego udać, a moim kompanem została oczywiście Wiktoria.
Historia krakowskich podziemi rozpoczęła się w roku 2005. Wymiana nawierzchni Rynku Głównego umożliwiła archeologom przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczych. To co tam odkryli przeszło najśmielsze oczekiwania nie jednego Krakowianina. W podziemiach odnaleziono bowiem pozostałości Kramów Bolesławowych z XIII w., Kramów Bogatych powstałych pod koniec wieku XIV, cmentarzysko z XI wieku, a nawet elementy wodociągu miejskiego. W 2010 roku wszystkie te skarby zostały udostępnione zwiedzającym, jako filia Muzeum Historycznego w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych zostało rozmieszczonych około 700 eksponatów, o których można dowiedzieć się więcej z licznie rozstawionych ekranów dotykowych. Do wyboru mamy trzy trasy zwiedzania, które różnią się od siebie czasem trwania, od 45 do 120 minut. Wejście do Podziemi znajduje się w Sukiennicach.
Wawel- zwiedzanie

Wawel- zwiedzanie

Czasem nasze plany nie do końca układają się tak jakbyśmy tego chcieli, zamiast jesiennego wypadu w góry, spędziliśmy dzień w Krakowie, ale muszę przyznać, że bardzo aktywny i pożyteczny dzień :-) Jest takie stare przysłowie "Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie", te oto słowa stały się mottem przewodnim naszej dzisiejszej wyprawy. Próbując im zaprzeczyć udałyśmy się we dwie, ja i moja ciekawska córka na podbój Krakowa :-) Uważam, że nie można w pełni docenić piękna świata, jeśli nie wiemy co pięknego ma do zaoferowania nasza najbliższa okolica. Poza tym mam jeszcze jeden powód by pozachwycać się Grodem Kraka, miesiąc temu minęło 10 lat odkąd tutaj mieszkam. Z tej okazji postanowiłam, że w kilku cyklach opiszę czym to miasto mnie urzekło, pokażę na zdjęciach dlaczego można się w nim zakochać, prócz tego, że zakochało się w jednym z jego mieszkańców ;-)

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger